Youtube Reklam Kampanyası Nasıl Yürütülür ?

Yazar Scott MacFarland, 2014 tarihli bir Huffington Post makalesinde, " Bir resim bin kelimeye bedelken, bir video bu makalede YouTube Reklam türleri ve YouTube Pazarlama kampanyasının nasıl oluşturulacağı hakkında kapsamlı bir şekilde konuşacağız .

YouTube'u reklamları görüntülemek için mükemmel bir yer yapan nedir? 

Aynı soru ilgimi çekti ve sonunda YouTube'un video reklamlarınız için gerçekten de en iyi platform olduğu gerçeğini kabul ettim. Nedeni:

 1. İzleyiciler, YouTube'da gördükleri bir şeyi satın alma olasılıklarının 2 kat daha fazla olduğunu söylüyor.
 2. İzleyicilerin %70'inden fazlası, YouTube'un yeni markalardan haberdar olmalarını sağladığını söylüyor.
 3. İzleyicilerin bir marka, ürün veya hizmet hakkında bilgi bulmak için diğer platformlara kıyasla YouTube'u kullanma olasılığı 4 kat daha fazladır.

Ve bu numaraları nereden aldım?- doğrudan YouTub'un resmi web sitesinden.

2023'teki YouTube Reklam Türleri

YouTube reklam pazarlama kampanyanızı planlamadan önce, YouTube'da yayınlayabileceğiniz reklam türlerinin farkında olmalısınız. 

1. Video Keşif Reklamları

YouTube keşif reklamları, platformun aşağıdakileri içeren birincil sayfalarında görünür:

 • ana sayfa
 • Arama sorgusu sonuç sayfası
 • İlgili videolar olarak YouTube izleme sayfaları

Bu tür reklamlar, bir kişinin/markanın video platformunun öne çıkan sayfalarında göründüğü için daha fazla görünürlük/etkileşim/çekim kazanmasına yardımcı olur. Bir arama sorgusu yazdıktan sonra arama sonuçları sayfasında gösterilen bir YouTube keşif reklamı örneği:

Ana Sayfada görünen Discovery reklamlar

2. Yayın İçi TrueView Atlanabilir Reklamlar

Bunlar, YouTube'da göreceğiniz en yaygın reklam türlerinden bazılarıdır. Reklamverenler, şu durumlarda TrueView reklamları için ödeme yapmak zorunda kalacak:

 •  Kullanıcılar reklamı en az 30 saniye veya tamamen oynatılana kadar izler. 
 • İzleyici, markanın sayfasına yönlendiren reklamdan CTA'ya tıklar.

Kulağa iyi bir yatırım getirisi gibi geliyor, değil mi? Ve YouTube'a göre TrueView Yayın İçi Atlanabilir Reklamların uzunluğu 12 saniye ile 360 ​​saniye arasında olmalıdır. 

Bu reklamlar, reklamların yayınlanmakta olduğu arama terimiyle ilgili video tıklandığında videodan önce oynatılır. Adından da anlaşılacağı gibi, izleyicilerin bu reklamları atlama gücü vardır ve yalnızca yukarıdaki iki madde işareti koşulu karşılanırsa ödeme yapmanız gerekir. Goole arama kampanyası kursuna göz atın .

Atlanabilir yayın içi reklamlara bir örnek aşağıda verilmiştir:

Yukarıdaki resimde, atlanabilir video reklam 3 dakika uzunluğundadır ve CTA, reklamverenin sayfasına yönlendiren Learn to Coach-Book Slot'tur .

Hızlı İpucu: Bu reklamlar atlanabilir olduğundan, hedef kitleye reklamın tamamını izlemeleri ve kalmaları için bir neden vermelisiniz.

TrueView Reklamları reklamverene nasıl fayda sağlar?

Reklamverenler, yayın içi (in-stream) TrueView atlanabilir reklamlarını kullanarak, reklamlarının performansıyla ilgili test ve optimizasyon amaçlarına yardımcı olabilecek tonlarca bilgi edinebilir. 

Ayrıca, Google Ads hesabınız üzerinden reklam yayınladığınızda, aşağıdakilerle ilgili verilere erişebileceksiniz:

 • Reklamınızı tamamen/kısmen görüntülemiş olan hedef kitle
 • CTA'yı tıklayan kişi sayısı 
 • Reklam nedeniyle kanal abonelikleri

Listelenen bu parametreler, reklamverenin nereye harcayacağına karar vermesine ve Yatırım Getirisi'ni (YG) artırmak için reklam bütçesini ayırmasına yardımcı olur.

3. Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar

Bu tür reklamlar video sırasında herhangi bir yerde oynatılabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, izleyici, oynatıldığında reklamı atlayamaz. Bu reklamların süresi 15 ile 20 saniye arasında değişmektedir.

Resimde de görebileceğiniz gibi, size atlama seçeneği sunulmuyor.

Ayrıca minimum 10 dakika uzunluğundaki videolar için bu tür reklamlar gösterilecektir. Ve atlanamayan yayın içi reklamlar oynatılmadan önce izleyicilere 5 saniyelik bir geri sayım bildirimi verilecek.

Bu reklamlar, tıklama başına ödeme (PPC) esasına göre ücretlendirilir.

4. Tampon Reklamlar

Adından da anlaşılacağı gibi, bu reklamlar izleyicinin videosuna çarpar ve reklam başına maksimum altı saniye sürer. Bumper reklamlar atlanamaz ve mevcut en kısa YouTube reklam türüdür.

Bumper reklamların süresi kısa olsa da, bir markayı/hizmeti/ürünü tanıtmak için etkili bir şekilde kullanılabilirler.

5. Yer Paylaşımlı Reklamlar

YouTube'da rahatsız edici olmayan bir şekilde reklam vermek istiyorsanız, Yer Paylaşımlı Reklamlar tercih edilecek olanlardır. Videonun alt kısmında gezinirler ve tıpkı bir yayın içi video reklamı gibi davranırlar.

Yukarıda, reklamın video içeriğinin akışını bozmadan videonun alt uç kısmına doğru görüntülendiği yer paylaşımlı reklamlara bir örnek verilmiştir.

Bir YouTube Reklam Pazarlama kampanyası nasıl başlatılır?

Artık YouTube'daki reklam türlerinin farkında olduğunuza göre, bir YouTube Pazarlama kampanyası başlatmayı tartıştığımız bölüme geçme zamanı. 

Yıllar geçtikçe YouTube, reklam kampanyası başlatma sürecini basitleştirdi ve artık çok az deneyime sahip birinin bu tür pazarlama kampanyalarını başlatması ancak 10 dakika sürecek.

1. Adım: Bir Google Ads hesabınızın olması gerekir. Hesabınız yoksa, resmi Google Ads sitesine gidebilir ve yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

2. Adım: Bir sonraki ekranda, kampanyanızı YouTube'da yayınlamak için 4. seçeneği belirleyin.

3. Adım: Sonraki ekranda video bağlantısını ekleyin.

YouTube'da zaten bir videonuz varsa, onu kullanabilirsiniz. 

Aksi takdirde, bir video yükleyebilir ve YouTube'da liste dışı bırakabilir ve ardından kullanabilirsiniz.

4. Adım: Video bağlantısını kullanıp reklamınızın YouTube'da nasıl gösterilmesini istediğinizi seçtikten sonra, aşağıda gösterildiği gibi daha fazla seçenek göreceksiniz.

Burada, kitlenizi reklam bağlantısını tıkladıklarında yönlendirmek istediğiniz bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Ayrıca, reklamın yalnızca YouTube'da mı yoksa diğer ortak siteler ve uygulamalarda da görünmesini isteyip istemediğinizi seçme seçeneğine sahipsiniz.

Adım 5: Bir sonraki adımda size iki seçenek verilecek

 1. Konumu seçmek için reklamları hedeflemek istiyorsunuz
 2. Müşterileri dile göre hedefleme

Seçeneklerinizi belirledikten sonra, ekranın sağ tarafında kampanyanın gösterim, görüntüleme ve ortalama görüntüleme başına maliyet (CPV) ayrıntılarını görüntüleyebileceksiniz.

6. Adım: Artık hedef yerlerinizi ve kitlenizi seçtiğinize göre, reklamların yayınlanması için bir bütçe belirlemeniz gerekiyor. 

Size ayrılan bütçeyi girin ve size en uygun seçeneği işaretleyin. Geniş bir bütçeniz varsa, 'Sürekli Çalıştır' seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ancak kampanyayı durdurmayı unutursanız bu, reklam bütçenizi tüketir ve zarar etmenize neden olabilir.

Bu nedenle, daha güvenli tarafta kalmak için Bitiş Tarihi seçeneğini seçmek en iyisidir. 

7. Adım: Tüm ayrıntılar doldurulduktan sonraki adım, reklamın tamamının son önizlemesini görebileceğiniz yerdir.

Ve tüm ayrıntılar doğrulandıktan sonra, İleri seçeneğine tıklayın. 

8. Adım: Ödeme detaylarının girildiği ve kampanyanın yayınlanacağı son adımdır.

Adım 9: 

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra, reklamınız yayınlanmadan önce YouTube ekibi tarafından incelenecektir. 

Tüm ayrıntıların doğru olduğundan emin olmalısınız, aksi takdirde kampanyanızın YouTube inceleme ekibi tarafından reddedilme olasılığı yüksektir.

Sonuç düşünceleri

Umarım bu ipuçları, YouTube reklam pazarlama kampanyanızı başarılı bir şekilde yürütmenize yardımcı olur. Herhangi bir sorunuz varsa, bunları yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin; uzmanlarımız sorularınızı çözmek için geri dönecektir.

Ayrıca, dijital pazarlamaya yoğun bir ilginiz varsa ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız , Stratejik Dijital Pazarlamada PG Programına göz atmalısınızKapsamlı yaklaşık 36 dijital pazarlama aracı ve performans pazarlaması üzerine 8 haftalık yoğun eğitim ile bu program, geleceğin dijital pazarlama profesyonelleri için hazırlanmıştır. 

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp