İşletmeniz İçin Sosyal Medya Kullanmanın 7 Faydası

Sosyal medya pazarlama planı olmayan bir işletme, günümüzün dijital çağında kesinlikle ciddi bir dezavantaja sahiptir.

1. Marka bilinirliğini artırın

Özünde, sosyal medya pazarlaması tamamen markanızın görünürlüğünü artırmakla ilgilidir. Her şey, insanların sizin var olduğunuzu ve onların sorunlarına/ihtiyaçlarına çözümünüz olduğunu bilmelerini sağlamakla ilgilidir. Ama bundan çok daha ileri gidiyor. Sosyal medya aracılığıyla müşterileri güncel tutabilecek ve potansiyel müşterilere müşteri olma yeteneği verebileceksiniz. Ve harika bir ürün/hizmet sunarsanız, bu müşteriler eninde sonunda markanızın savunucuları olacaktır.

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya platformları, markanızı dünya çapında milyonlarca kullanıcıya tanıtmanız için size platform sağlayabilir.

Büyük bir ulusal/uluslararası kitleye ulaşmakla ilgilenmiyorsanız, sosyal medyanın kullanımı hala gerekli mi? Tabii ki!

İyi düşünülmüş bir sosyal medya stratejisi uygulayarak, yeni insanlara maruz kalmanızı artıracak ve mevcut hedef kitleniz nezdinde marka bilinirliğinizi artıracaksınız. Sadece bu değil, kullanıcılarınız da markanızla daha yüksek kullanıcı deneyiminin keyfini çıkarabilir. İyi olan şey, göründüğü kadar zor olmaması. Haftada sadece birkaç saatinizi sosyal medyada geçirerek, kullanıcı deneyimini ve marka görünümünü %91'e kadar arttırabilirsiniz. !

2. Müşteri katılımını ve marka sadakatini artırın

Herhangi bir şirketin en önemli hedeflerinden biri, güçlü tutma ve yüksek müşteri memnuniyeti ile sadık bir müşteri tabanı geliştirmektir. Bu, olası müşteriler ve müşterilerle iletişim kurarak, sorularını yanıtlayarak, sorunları çözmelerine yardımcı olarak, yorumları için onlara teşekkür ederek ve önerileri üzerinde çalışarak en etkili şekilde yapılabilir.

Sosyal medya, müşterilerinizle hızlı, doğrudan ve kolay bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır. Aslında, günümüzün ve çağındaki müşteriler, sosyal medya platformlarını yalnızca bir tanıtım aracı olarak değil, aynı zamanda daha zamanında ve kişiselleştirilmiş bir yanıt için işletmeyle doğrudan iletişim kurabilecekleri bir hizmet kanalı olarak görüyorlar.

3. Markanızı insanlaştırın

Trinity Mirror Solutions tarafından yürütülen bir araştırmaya göre çoğu müşteri , şirketin sözlerini tuttuğuna dair "gerçek dünyadan" bir kanıt görmedikçe bir markaya güvenemiyor. Güvenlerini kazanmanın ilk adımı onlara markanın arkasında gerçek insanlar olduğunu göstermektir.

Sosyal medya, izleyicilerinizle gerçek zamanlı insan bağlantıları oluşturmanıza olanak tanır. Bu platformlar sayesinde hedef kitlenizin tamamına veya gerekirse kolayca ulaşabilirsiniz. Bu basit ama kişisel dokunuş, müşterilere/yöneticilere işletmenizle çalışmak için güven ve itimat verir.

4. Tasarruf edebilirsiniz

Pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmaya gelince, hiçbir şey sosyal medyayı yenemez. Sosyal medyayı kullanmanın en iyi yanlarından biri, ücretsiz olmasıdır (veya olabilir)! Yalnızca ücretli reklam yapmaya karar verirseniz veya platformların "premium" özelliklerini kullanmak istiyorsanız para harcamanız gerekir.

O zaman bile, ücretli stratejinizi denemek için küçük adımlarla başlayabilir, sonuçları görmeye başladıkça miktarı kademeli olarak artırabilirsiniz.

Uygun maliyetli reklamcılık söz konusu olduğunda, sosyal medya muhtemelen paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir. Genel olarak, sosyal medya, geleneksel basılı reklamcılıktan veya Google AdWords gibi arama motoru reklamcılığından daha düşük bir maliyetle daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmenize ve dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olur.

5. Trafiği artırın ve SEO'yu iyileştirin

Dünya nüfusunun neredeyse yarısı bir tür sosyal medya kullanıyor. Doğal olarak, bu platformlar potansiyel müşterilere ulaşmak ve onları yakalamak için ideal yerlerdir. Ama bu diğer tarafa da gidiyor. İnsanlar genellikle ihtiyaç duyduklarını bulmak için sosyal medyayı araştırırlar. Muhtemelen işletmeniz, insanların aradığı ürüne/hizmete sahiptir!

Ve hepsi bu değil. Web sitenizden blog, fotoğraf, video gibi faydalı içerikleri sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz. Potansiyel müşterileri web sitenize yönlendirerek, sitenizin trafiğini aktif olarak artırıyor ve SEO sıralamanızı ve SERP sıralamanızı yükseltiyorsunuz.

6. Marka otoritenizi artırın

Sosyal medyada sık sık paylaşım yaparak ve ziyaretçilerle iletişim kurarak insanların zihninde olumbu bir imaj oluşturmaya başlarsınız.İzleyicilerle düzenli olarak etkileşimde bulunmak, sektörle ilgili bilgileri yayınlamak ve paylaşmak ve işletmenizi tanıtmak, izleyicilere bir düşünce lideri olduğunuzu ve onların çıkarlarını gözettiğinizi kanıtlamanıza yardımcı olur. Sizi alanda bir otorite olarak görmeye başlarlar; ne hakkında konuştuğunu biliyorsun ve dinlemeye istekliler.

7. Müşterilerin kendileri markanızın pazarlanmasına yardımcı olur

Sosyal medya aracılığıyla, mutlu müşteriler sizin yerinize reklam yapabilir. Müşterilerinizi sayfanızda inceleme ve deneyimlerini paylaşmaya teşvik edebilirsiniz/etmelisiniz. Sadece bu da değil, deneyimlerini kendi sosyal medya hesaplarında paylaşabilir, işletmenizi ağlarına ve bağlantılarına pazarlayabilirler. Bu, dostlarım, Kutsal Kâse'dir.

Olumlu deneyimlerini ağınızla paylaşan memnun müşteriler elde ederseniz, marka otoriteniz güçlenir. Olumlu referanslar, insanların sizinle çalışmayı seçtiklerinde doğru kararı verdikleri fikrini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp