Kullanıcı Deneyimi Nedir ve Neden Önem Vermelisiniz?

Çevrimiçi tüketicilerin %88'inin kötü bir deneyimden sonra bir web sitesine geri dönme ihtimalinin daha düşük olduğunu biliyor muydunuz ?

Çevrimiçi tüketicilerin %88'inin kötü bir deneyimden sonra bir web sitesine geri dönme ihtimalinin daha düşük olduğunu biliyor muydunuz ? Muhtemelen web sitesi tasarımcılarının, geliştiricilerinin ve pazarlamacılarının bir web sitesinin "kullanıcı deneyimi" veya UX hakkında tartıştığını duymuşsunuzdur. Ama bu cümlenin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
Kullanıcı deneyimi, aşağıdakileri içeren geniş bir tanım yelpazesine sahiptir:
“ Son kullanıcının şirketle, onun hizmetleriyle ve ürünleriyle etkileşiminin tüm yönleri. ” – 
“ Kullanıcı Deneyimi (kısaltılmış: UX), bir kişinin belirli bir tasarımla etkileşim kurarken sahip olduğu deneyimin kalitesidir. ” – 
E-ticaret sitelerinden bahsederken çoğunlukla “müşteri deneyimi” olarak adlandırılan kullanıcı deneyimi; bir kullanıcının bir web sitesini ziyaret ederken yaşadığı deneyimin tamamı. ” –
Kullanıcı deneyimi, kullanıcı arayüzü (UI) ile karıştırılmamalıdır. Kullanıcı arayüzü " bir cihazla etkileşim kurmak için kullandığınız ekranlar, sayfalar ve düğmeler ve simgeler gibi görsel öğeler dizisidir ."
Bir WordPress web sitesi oluştururken , hem kullanıcı deneyimini hem de web sitesi tasarımınızın kullanıcı arayüzünü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kullanıcı Deneyimi Neleri Kapsar?

Semantic Studios'a göre, sağlam bir kullanıcı deneyimi için yedi temel faktör vardır. Bu diyagram. Kullanıcı Deneyimi Peteği olarak bilinir Bu teori ve şema, bir web sitesinin veya çevrimiçi bir bilgi parçasının şu şekilde olması gerektiğini belirtir:

 • Kullanışlı
 • kullanılabilir
 • Arzu edilen
 • Bulunabilir
 • Erişilebilir
 • güvenilir
 • Değerli

Yararlı : Web sitenizin içeriği ve tasarımı bir ihtiyacı karşılıyor mu? Müşterileriniz web sitenizdeki bilgileri faydalı buluyor mu?
Kullanılabilir : Kısacası, web sitenizin kullanımı basit mi? Sezgisel mi?
İstenilen : Web sitenizin tasarımı hedef kitlenize hitap ediyor mu? Etkileşim kurmak cazip mi? Kullanıcının dikkatini çekiyor mu?
Bulunabilir : Kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulabiliyorlar mı? Web siteniz internette hızlı bulunabilir mi?
Erişilebilir : Web sitenize herkes erişebilir mi? Engelli kullanıcıları barındırıyor mu?
Güvenilir :Web sitenizdeki bilgiler doğru mu ? Kullanıcılar web sitenizde bulduklarına inanacak mı? Bir web sitesinin güvenilirliğine ilişkin yargıların, bir web sitesinin genel esteteğine göre %74 oranında olduğu bildirilmiştir .
Değerli : Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesiyle web sitenizin içeriği, tasarımı ve işlevselliği kullanıcılar için değer sağlıyor mu?
Pazarlama metninden URL yapısına kadar web sitenizdeki her şey, kullanıcının markanızla ilgili genel deneyimine katkıda bulunur.

Web Sitemin Kullanıcı Deneyimini (UX) Neden Önemsemeliyim?

Web sitesi ziyaretçilerine eksiksiz ve keyifli bir deneyim sunmak son derece önemlidir. Bir web sitesinin kullanıcı deneyimine öncelik vermezseniz, marka itibarınız, müşteri sadakatiniz ve satışlarınız risk altındadır.

Marka itibarı

Kullanımı zor veya çekici olmayan bir web sitesine ulaştığınızda, o marka hakkında ne düşünüyorsunuz? En hoş düşünceler değil, değil mi?
Araştırmalar, ilk izlenimlerin %94 oranında tasarımla ilgili olduğunu göstermiştir . Ayrıca, kullanıcıların neredeyse %60'ı kötü tasarlanmış bir mobil siteye sahip bir işletmeyi tavsiye etmeyeceklerini söylüyor. Ziyaretçilerinizin web sitenize erişmek için kullandıkları cihazdan web sitenizin görünümüne kadar, sitenizin genel kullanıcı deneyiminin markanızın çevrimiçi itibarı üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir.
Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara mükemmel bir deneyim sağlamak her zaman markanızın çıkarınadır.

Müşteri sadakati

Kullanıcıların %52'sinin kötü bir mobil deneyimin bir şirketle etkileşim kurma olasılıklarını azalttığını söylediğini biliyor muydunuz? Bir sitede bulduklarını beğenmeyen insanların %79'unun geri dönüp başka bir site arayacağını da duydunuz mu? Web siteniz ihtiyaç duydukları bilgiler için optimize edilmemişse veya düzgün çalışmıyorsa, müşteriler neden web sitenizde kalsın? Markanız, tekrar müşterileri elde tutmakta ve oluşturmakta zorlanıyorsa, web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi düşünün.

Satış

İşletmeniz çevrimiçi satışları artırmak için bir web sitesi kullanıyorsa, kullanıcı deneyiminin en büyük önceliğiniz olması gerekir. Neden? Niye? Örneğin, yavaş yüklenen web siteleri perakendecilere her yıl 2.6 milyar dolarlık satış kaybına neden oluyor. 
Bir kullanıcının web sitenizle ilgili deneyimi, satın alma kararlarında büyük bir etkiye sahiptir. Satın almayan kullanıcıların %60'ı satın almama nedenleri olarak memnuniyetsizlik, bilgi eksikliği, yavaş bağlantı veya küçük ekran gösteriyor.
Web siteniz için dönüşüm oranına bir göz atın. Olmasını istediğin yerde mi? Değilse, nedeni başarısız bir web sitesi tasarımı veya UX olabilir.

Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin 5 İpucu

Artık kullanıcı deneyiminin neden web sitesi tasarımının hayati bir bileşeni olduğunu anladığınıza göre, onu çalıştırmanın zamanı geldi. Web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için bu ipuçlarını kullanın.

1. Kullanıcı Testi Zorunludur

Web sitenizin kullanıcı deneyiminin yedi yönünü karşılayıp karşılamadığını belirlemenin en iyi yolu, kullanıcı testi yapmaktır. Bazı kullanıcı testleri tam bir ekip, geniş bir bütçe ve kontrollü tesisler gerektirse de, ihtiyacınız olan sonuçları elde etmek için çevrimiçi olarak çok sayıda araç bulunmaktadır. Web siteniz hakkında geri bildirim almak için yüksek performanslı ve uygun fiyatlı bir araçtır. Araç, kullanıcılara web sitesi tasarımı, içeriği, işlevselliği ve diğer faktörler hakkında sorular sorar ve sonuçları doğrudan size sunar. Zamandan, paradan ve emekten tasarruf etmenin yanı sıra, hedef kitlenizin web sitesi tercihleri ​​ve faaliyetleri hakkında derinlemesine bilgiler de alırsınız.

2. Müşterilerinize Nasıl İyileşebileceğinizi Sorun

Sormak asla acıtmaz, değil mi? Bir satın alma işleminden sonra, müşterilerinize web sitenizde gezinme ve web sitenizle etkileşim kurma yeteneklerini soran bir takip e-postası gönderin. İstenmeyen yanıtlara yol açabilecek belirsiz, açık uçlu sorular yerine belirli sorular sorduğunuzdan emin olun.
Ayrıca, müşterilere sitenizdeyken deneyimlerini de sorabilirsiniz. Pop-up'lar bu anketler için yaygın olarak kullanılan bir taktik olma eğiliminde olsa da, kullanıcının sitenizdeki etkinliğine müdahale etmedikleri için web sitesi içi sohbet kutuları en çekici olanlardır.

3. Site Akışınızı İnceleyin

Site haritası olarak da bilinen sitenizin yapısına bakın. Web sitesi ziyaretçilerinin bilgileri mantıklı bir şekilde bulması kolay mı?
Doğru kullanıcı deneyiminin temel faktörlerinden biri olarak, kullanıcıların web sitenizde istedikleri bilgileri kolayca bulabilmeleri gerektiğini unutmayın. İlgili bilgilere erişmek için birkaç mantıksız adım atılıyorsa, sitenizin yapısını ve akışını yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir.
Web sitenizi yeniden yapılandırırken, hedef kitleniz için hangi site yolunun basit ve karmaşık olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir kullanıcı test aracına güvenin.

4. Başlıkları Kendi lehinize Kullanın

Mantıklı bir site yapısının yanı sıra, uygun şekilde uygulanan başlıklar da bir ziyaretçinin ihtiyaç duyduğu bilgileri bulmasına yardımcı olabilir. Başlıklarınız şöyle olmalıdır:

 • bilgilendirici
 • Özlü
 • eyleme geçirilebilir
 • İlgi çekici
 • optimize edilmiş

Başlıklar, okuyucuyu belirli bir konu ile tanıştırmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçileri ihtiyaç duydukları bilgi ve içerik doğrultusunda yönlendirir.

5. Otantik Bir Web Sitesi Tasarımına Sahip Olun

Nielsen-Norman Group'un kullanıcı deneyimi tanımına dönersek, web siteniz, potansiyel bir müşterinin markanızla ilgili genel deneyiminin bir parçasıdır. Yani, web siteniz eski bir görünüme sahipse, kullanıcılar bunu fark eder. İster modası geçmiş web sitesi tasarım trendlerini kullanıyor olun, ister aynı anda çok fazla şey yapıyor olun, bu, eksiksiz marka deneyiminden uzaklaşacaktır. Şirketinizin bir marka standartları kılavuzu varsa, web sitesi tasarımınızın bu yönergelere uyduğundan emin olun.
Bu UX tanımlarını ve ipuçlarını göz önünde bulundurarak, web sitenizin kullanıcı deneyimini nasıl iyileştireceksiniz? Aşağıda yorum yaparak bize bildirin.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp