Google Reklamları Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Adı geçen gül bütün bir endüstriyle eşanlamlı olsaydı ve dünyanın en popüler arama motorunun ürettiği gelirin büyük kısmını oluşturuyorsa, başka bir isimdeki gül yine de o kadar tatlı kokar mıydı? Öğrenmek üzereyiz.

Google, çok sayıda reklam ürününü üç yeni şemsiye altında birleştirme kararı aldı: Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ads Manager. İşte logolar!

google-marka-logoları

Gelenek olduğu gibi, kayıplar olmadan değişim gerçekleşemez. Bu amaçla, dijital pazarlama dünyasının favori portföyüne veda ediyoruz: AdWords.

Yanlış okumadın. Google aslında AdWords'ü kullanımdan kaldırıyor, ancak yalnızca ismen.

En üst düzeyde, bu büyük duyuru, muhtemelen mobilin yaygınlaşması ve izleyici merkezli bir zihniyete geçiş tarafından tetiklendi. Daha fazla kanalda daha fazla kişiye ulaşmak için daha fazla fırsat, mevcut tüm çözümler aynı yerde bulunduğunda yararlanmak son derece kolaydır.

Bu ve bir dizi başka değişiklik (daha fazla konsolidasyon! Akıllı Kampanyalar!) Google'ın Reklam ve Ticaretten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sridhar Ramaswamy tarafından, boşlukların kesinlikle doldurulacağı Google marketing next'ten sadece bir hafta önce duyuruldu.

Bu makalede, duyurunun gizemini çözeceğiz ve şunları açıklayacağız:

  • Bu marka değişikliği neden şimdi oluyor?
  • Anahtar kelimelerin geleceği için Google Reklamları ne anlama geliyor?
  • Akıllı Kampanyaların size uygun olup olmadığı

Google'ın şok edici marka revizyonunun reklamcıları ve ajansları nasıl etkileyeceğine daha yakından bakmadan önce, tam olarak neler olup bittiğine biraz daha yakından bakalım.

Google Ads ile tanışın…

Açıkçası bizim açımızdan, bu duyurunun en önemli parçası AdWords'ün (markanın) ortadan kaldırılması ve yeni bir markanın yaratılmasıdır: Google Ads.

google-ads-logo

Reklam ustalarımıza göre, Google Ads "[Google]'ın bugün sunduğu tüm reklamcılık yeteneklerini temsil ediyor... Pazarlamacıların Arama'da yanıt bulan, YouTube'da video izleyen, Google Haritalar'da yeni yerler keşfeden, keşfeden milyarlarca insanla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için. Google Play'deki uygulamalar, web'deki içeriğe göz atma ve daha fazlası.

Diğer kanallar, biçimler ve yerleşimlerin yanı sıra GDN, YouTube ve Alışveriş (çoğu şirket içinde oluşturulmamış, edinilmiş) bir dakikalığına AdWords'ün ana sayfası oldu . Ne yazık ki AdWords, arama ile eşanlamlıdır. Aynı arayüze katlanmış ek kanallara sahip olmak, yıllardır insanların kafasını karıştırıyor. Sizi bilmem ama ben videolarının, banner'larının ve arama reklam öğelerinin hepsinin aynı platformdan sunulduğu hakkında hiçbir fikri olmayan müşterilerle karşılaştım.

Google'ın bu yeni, daha basit adın anlaşılmasını sağlayacağını ve gelecekte kafa karışıklığı olmadan reklamcılık seçeneklerini genişletmek için kapıyı açık bırakacağını umuyor.

… ve Google Pazarlama Platformu

Küçük bir işletmeyseniz, muhtemelen bunun üzerinden atlayabilirsiniz…

DoubleClick veya Analytics 360 mı kullanıyorsunuz? Artık değil!

google-pazarlama-platformu-logosu

Daha önce farklı olan platformlar arasındaki mevcut entegrasyonun üzerine inşa edilen ve konsolidasyondan doğan ikinci yeni marka olan Google Pazarlama Platformu, kurumsal pazarlamacıların (ve onlara hizmet veren ajansların) reklam kreatifi ve analitiği tek bir yerde birleştirmesine olanak tanıyacak. Bu, her iki tarafın da "dijital medyayı ve müşteri deneyimlerini tek bir yerde planlamasını, satın almasını, ölçmesini ve optimize etmesini" kolaylaştıracak.

Google, Google Marketing Platform'un bir parçası olarak Display & Video 360 adlı yeni bir özelliği de kullanıma sundu. Bu araç, "kreatif, ajans ve medya ekiplerinin tek bir yerde uçtan uca reklam kampanyalarını birlikte yürütmesini ve yürütmesini" sağlamayı amaçlıyor. Bu işbirlikçi sanal alan durumu, Facebook'un Kreatif Merkezine benziyor, ki bu, çocukların dediği gibi, çok faydalı.

Sonuç olarak: Kullanmak için bir nedeniniz varsa çok güzel (ancak Adidas veya La Croix veya bazı lüks SUV üreticisi değilseniz, hiç de olmayabilir).

 … ve Google Reklam Yöneticisi

Son olarak , Google'ın parlak yeni programatik platformu olan Ad Manager'a geliyoruz.

google-ad-manager-logosu

DoubleClick for Publishers ve DoubleClick Ad Exchange'in bir karışımı (buzzword'e layık bir logo ile birlikte!), Google Ad Manager, arama devinin "[Google'ın] ortakları için daha da fazlasını yapmak için daha fazlasını yapmak üzere" tasarlanmış "eksiksiz ve birleşik programatik platformudur". İnsanlar nerede video izliyor, oyun oynuyor veya içerikle etkileşim kuruyorsa ve reklamverenler onlarla nasıl çalışmak istiyorsa, onlara daha fazla para, daha verimli bir şekilde para kazandırıyor.”

Sadelik Adına Marka Mimarisini Yenilemek

Daha önce de belirttiğim gibi, bu önemli yeniden markalaşma çabaları, çevrimiçi reklamcılıkta artan bir basitlik ihtiyacı tarafından körükleniyor.

Aşağıdakileri göz önünde bulundur…

Kavramsal olarak, AdWords, birinin işten eve geldiği, sigara içtiği, odasına çekildiği ve o gün pekala ilk kez olabilecek bir şey için internette gezindiği, bilgisayarın öncelikli olduğu bir dünya için inşa edildi.

Benden daha gençseniz, böyle bir yerin var olduğunu bile hatırlamayabilirsiniz.

Bugün mobilin öncelikli olduğu bir dünyada yaşıyoruz, bu dünyada ilk sorguları telefonlardan yapıyoruz, ofiste üç monitörlü bir kurulumdan araştırma yapıyoruz, YouTube'da ürün videoları izliyoruz ve bir tür sesle kredi kartı bilgilerimizi paylaşıyoruz. -powered-AI.

Google, reklamverenlerin bu dönüşüm hunisinin her aşamasında potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olabilir; bu, "AdWords" tarafından aktarılmayan bir gerçektir. Öte yandan Google Reklamları…

emoji-eller

Google Reklamları (aslında üç yeni adın tümü), işletmelerin platformdan hangi değerleri elde edebileceğini netleştirecek kadar kısa ve daha fazla kafa karışıklığına yol açmadan gelecekteki Google satın almalarını barındıracak kadar geniş. Kazan-kazan.

Bu basitlik hiçbir şekilde adlandırma kurallarıyla sınırlı değildir: Google'ın ulaşmaya çalıştığı basitliği örnekleyen yeni(imsi) bir özellik, yeni Akıllı Kampanyalardır.

“Akıllı Kampanyalar” Ne Kadar Akıllı?

AdWords Express'i destekleyen aynı teknolojinin üzerine inşa edilen Akıllı Kampanyalar , ücretli arama uzmanlığı ve zaman açısından çok az olan meşgul küçük işletme sahipleri için özel olarak hazırlanmıştır. Bu özellik, meşgul reklamverenlerin "dakikalar içinde reklamlar oluşturmasına ve telefonunuzu çalmak, web sitenize potansiyel müşteriler göndermek veya mağazanıza müşteri çekmek gibi gerçek sonuçlar elde etmesine" olanak tanır.

Kulağa hoş geliyor ama çalışacaklar mı?

Hatırlarsanız, AdWords Experss hızlı olmasına rağmen , kontrolü reklamverenlerin elinden aldığı ve makine öğreniminin ellerine verdiği için pek çok işletme için özellikle etkili değildi . Akıllı Kampanyalar, çoğu küçük işletmenin yalnızca telefon aramalarını, mağaza ziyaretlerini ve dönüşümleri artırmak istediği ve AdWords'ü (ehh, Google Ads) kullanmayı öğrenmek için zamana veya uzmanlığa sahip olmadığı temeline dayanır, öyleyse neden bütçe ayırmayasınız? Google'ın makine öğrenimi özellikli ellerinde.

Hızlı? Kesinlikle. Ancak bu, işinizin tüm ayrıntılarını anladığı anlamına gelmez ve bu bir sorundur.

iş animasyonu

Söyleniyor ki…

Nihayetinde, basit bir soruya geliyoruz: basitleştirilmiş üründen elde edilen zaman tasarrufu ve sonuçlar işletmeniz için net bir kazanç sağlıyor mu? Ayda yalnızca birkaç yüz doları reklama harcıyorsanız, Akıllı Kampanyalar sizin için uygun bir seçenek olabilir. Öte yandan, aylık bütçenizde bir virgül (veya iki veya üç) varsa, bu tamamen farklı bir hikaye.

Kitleleri Anahtar Kelimeler Üzerinden Kucaklamak

Google'ın reklam platformlarındaki karmaşıklık, basit çözümlere ihtiyaç duyulmasına neden oldu.

Geçmişte, Facebook ve LinkedIn gibi ücretli sosyal kanallarda bulabileceğinize benzer şekilde, Google'ın anahtar kelimelerden kitle merkezli hedefleme lehine geçiş yaptığına dair spekülasyonlar yaptık (ve sadece biz değiliz!).

Google, sürekli gelişen reklam platformunun adından "kelimeleri" çıkararak, reklamveren algısını anahtar kelime amacından (arama sorgularını bir reklam aracı olarak çok değerli kılan gizli sos) uzaklaştırma sürecini başlattı. odak noktamız izleyicilere doğru kayıyor .

Arama her zaman amaca yönelik ve dolayısıyla anahtar kelimeye dayalı bir alan olarak kalacak olsa da (RLSA, pazar içi vb. araçlarla kitlelerle artırılmıştır), Google Ads'ün kullanıma sunulması, çevrimiçi reklamcılığa bütüncül bir yaklaşım benimsemeyi sağlar (kanallara yatırım yapmak) doğrudan dönüşümlerle sonuçlanmaz) birçok küçük işletme için daha lezzetlidir.

Ajanslar (ve SaaS Şirketleri) İçin Çıkarımlar

Doğal olarak, bir ajans veya şirket içi SaaS pazarlamacısıysanız, hesaba katmanız gereken bazı değişiklikler olacaktır.

Birincisi, daha önce "adwords" anahtar kelimesine veya bununla ilgili yardımcı anahtar kelimelere bağlı olan tüm ücretli ve organik girişimlerin ince ayar yapılması gerekecek. AdWords hizmetleri sunan bir ajanssanız, müşterilerinize bu değişiklikler konusunda nasıl rehberlik edeceğinizi bulmanız gerekecektir.

İyi olan şey, terim ve kavram olarak "adwords"ün yakın zamanda bir yere varmayacağıdır. Bundan yararlanan kampanyalar, sayfadan aniden düşmez. Yine de sayfa güncellemeleri ve teklif ayarlamaları yaparken “google reklamları” ve “adwords” etrafındaki ücretli ve organik arama hacimlerini izlemek iyi bir fikir olacaktır.

Google Reklamları: Cesur Yeni Bir Dünya mı?

Yani..nihayetinde, burada değişen ne?

Büyük kampanya revizyonlarına mı bakıyorsunuz? Hayır muhtemelen değil.

Google'ın yeni markaları, önümüzdeki ay kademeli olarak kullanıma sunulacak; ve şeffaflık taahhüdü göz önüne alındığında, günlük kampanya operasyonlarının aşağı yukarı aynı kalmasını bekleyebilirsiniz. Aslında Google, reklam ve pazarlama deneyimini kolaylaştırdı. Dijital pazarlama uygulamalarının, araçlarının ve yazılımlarının giderek daha karmaşık hale gelen ortamında, bu bizim kabul edebileceğimiz bir hareket.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp