Marka imajı nedir ve nasıl ölçülür?

Gürültüyü ortadan kaldırmak için güçlü bir marka imajına sahip olmalısınız. Marka imajı, müşterinin etkileşimlerine dayalı olarak markanıza ilişkin algısıdır. İş sonuçlarını geliştirmek için nasıl kullanılacağını keşfedin.

2006 yılında Blake Mycoskie, Arjantin'de ayakkabısız çocukların yaşadığı zorluklara tanık oldu ve  satılan her çift ayakkabı için ihtiyacı olan bir çocuğa bir çift ayakkabı veren Tom's shoes şirketini geliştirdi.Muhtemelen bu markayı ve misyonunu duymuşsunuzdur. Şirket kurulduğundan bu yana 70 ülkede 60 milyon çift ayakkabı dağıttı. Kurumsal sorumlulukta bir liderdir ve diğer şirketlere benzer iş modellerine sahip ürünler yaratmaları için ilham vermiştir.

Bu hikaye sayesinde müşterilerinden daha fazlasını önemsediğini ve dünyada iyilik yapmak istediğini gösteren bir marka imajı oluşturmuştur.

Ancak bunun gibi markalar, marka sadakatine ilham vermek için marka imajlarını fazla mesai sırasında nasıl düzenlerler ve siz de aynısını nasıl yapabilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Marka imajı nedir?

Gürültüyü kesmek için sağlam ve olumlu bir marka imajına sahip olmalısınız. Ancak marka imajının tanımı nedir?

Marka imajı, müşterinin etkileşimlerine dayalı olarak markanıza ilişkin algısıdır. Zaman içinde gelişebilir ve mutlaka bir müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi satın almasını veya kullanmasını içermesi gerekmez. Müşteriler markanız hakkında farklı görüşlere sahip olabileceğinden, tutarlı bir marka imajını sürdürmek için çok çalışmak önemlidir.

 İşletmeler , pazarda bir marka kişiliği, sesi ve marka konumlandırması oluşturmak için çok zaman harcıyor  . Firmaların kendilerini rakiplerinden ayırt etmek için kullanabilecekleri tanımlayıcı bir sembol, işaret, logo vb. görünür unsurların ötesine geçmektedir. Bir markanın tüm bu unsurları, bir müşterinin marka imajıyla sonuçlanan markanızla etkileşime girmesine ve markanızı algılamasına katkıda bulunur.

Olumlu bir marka imajı neden önemlidir?

Bugün birçok tüketici (özellikle Y Kuşağı ve Z Kuşağı), ürününüzü veya hizmetinizi yalnızca en iyi seçeneğe sahip olduğunuz için değil, neyi temsil ettiğiniz için satın alıyor.

Aslında, bir Harvard Business Review araştırması, tüketicilerin %64'ünün bir markayla ilişki kurmalarının temel nedeninin ortak değerler olduğunu söylediğini ortaya koydu. Bu, genel olarak en büyük itici güçtü ve yalnızca %13'ü sık etkileşimleri bir ilişkinin birincil nedeni olarak gösterdi. Bu, müşterilerinizle etkileşime geçmeniz gerekse de, marka algısı için etkileşimlerinizin kalitesinden çok daha önemli olduğu anlamına gelir.

Bu, özellikle pandemi sonrası dünyada geçerli: İnsanların %61'i,  bir markanın krize nasıl tepki verdiğinin, sonrasında kendileriyle ilişkilerini sürdürüp sürdürmeyecekleri üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Bu sadece işletmelerin başkalarını nasıl önemsediği değil, aynı zamanda müşterileri doğrudan nasıl önemsedikleri ile de ilgilidir. 2020 Küresel Tüketici Eğilimleri Raporumuzdatüketicilerin %60'ından fazlasının işletmelerin kendilerini daha fazla önemsemeleri gerektiğini düşündüklerini ve bu özeni hissetseler aslında daha fazla satın alacaklarını düşündüklerini gördük.

Hedef pazarınızdaki marka bilinirliği düzeyiniz nedir? Ücretsiz marka bilinirliği anketi şablonumuzla öğrenin

Güçlü bir marka imajı nasıl oluşturulur?

Güçlü bir marka imajı oluşturmak için markanızın kim olduğunu ve neyi temsil ettiğini anlamakla başlamanız gerekir. Bu temel çalışma, kendinizi pazarda konumlandırmanıza ve hedef müşterilerinizin kalbini kazanmanıza yardımcı olur. Hem yeni müşteriler hem de mevcut müşteriler, marka imajına dayalı sosyal medya programlarından, pazarlamadan ve bireysel tüketicilerin çıkarlarına geniş ölçekte bir satış konuşması oluşturmaktan yararlanabilir.

Misyonunuzu, vizyonunuzu ve değerlerinizi belirleyin

Misyonunuzu, vizyonunuzu ve değerlerinizi tanımlayarak başlamak önemlidir çünkü şirketinizin yaptığı her şey (ve sunduğunuz her deneyim) misyon ve değerlerinizle aynı çizgide olmalıdır. Değerlerdeki tutarsızlık marka imajınıza zarar verir, bu nedenle markanızı tanıtmadan önce amacınızı belirlemelisiniz.

Ek olarak, değerleriniz yalnızca müşterileri çekmekle kalmayacak, aynı  zamanda çalışan bağlılığınıda artıracaktır  . Görev odaklı çalışanlar bir şirkette daha uzun süre kalır ve daha yüksek performans gösterme olasılıkları daha yüksektir. Misyonunuzu, vizyonunuzu ve değerlerinizi anlamak (ve vaaz ettiğiniz şeyi uygulamak), mutlu, üretken çalışanları ve müşterileri elde tutmada uzun bir yol kat edebilir.

Bir marka konumlandırma ifadesi oluşturun

Bir marka konumlandırma beyanı sizi rakiplerinizden ayırabilir ve tüketicilere hedef kitleniz için bir ihtiyacı tam olarak nasıl çözeceğinizi söyler. Bunu oluşturmak için rakiplerinizi araştırın ve markanızı neyin benzersiz kıldığını anlayın. Belki de rakiplerinizden birinin zayıf olduğu bir alanda güçlüsünüz. Sizi neyin farklı kıldığını anladığınızda, benzersiz değerinizi müşterilerinize ileten bir iki cümlelik bir ifade oluşturun. Bu, marka imajınızı bilgilendirmeye yardımcı olacaktır.

Bir marka kişiliği/marka kimliği oluşturun

Tıpkı bir insan gibi, her markanın da hazırlanmış bir kişiliğe, sese ve özelliklere ihtiyacı vardır. Tonu seçerek başlayın ve markanızın en az 10 özelliğini yazın. Markanızın olduğu ve olmadığı şeylerin bir listesini de yapabilirsiniz. Bir marka kişiliği ve marka kimliği tanımlamak, pazarlama ve marka imajınıza tutarlılık getirecektir.

Kişisel pazar araştırmasını kullanarak kilit kitlelerinizi belirleyin

Potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu bilmiyorsanız, onlar için özel bir pazarlama mesajı oluşturamazsınız. Öncelikle hedef kitlenizi araştırmalı ve  onlar hakkında demografik ve  psikografik veriler toplamalısınız  . Ardından, hedef müşterilerinizin üç ila beş kurgusal temsilini oluşturmak için onları bölümlere ayırırsınız. Alıcı karakterlerinizi ve hedef kitlenizi anlamak,   markanız için doğru imajı tasvir etmenin anahtarıdır.

Marka imajı nasıl ölçülür?

Marka Algısını ve tüketicilerin markanız hakkında ne düşündüğünü ölçmenin birçok yolu vardır  .

Anketler

Şirketlerin marka imajlarını izlemek için kullandıkları  pek çok anket türü vardır, ancak en yaygın olanı marka algısı anketidir.

Bunlar, markanızın müşterilerin, potansiyel müşterilerin, çalışanların ve diğer paydaşların zihninde nasıl algılandığını anlamanıza yardımcı olur. Markanızın sahip olduğu zihinsel gayrimenkulün ve bunun rakip markalara karşı nasıl değerlendirildiğinin bir resmini çiziyorlar. Topladığınız içgörüler, daha iyi bir iş-müşteri ilişkisi geliştirmenize yardımcı olacak ve bu da marka imajını geliştirecektir.

Başarılı marka imajına sahip şirket örnekleri

Elma

Apple, Forbes “ Dünyanın En Değerli Markaları ” listesinde bir numaradır ve tüketicilerin zihninde güçlü bir marka imajı oluşturmuştur. Yenilikçi, şık ve dinamik olmasıyla tanınır ve izleyicileriyle duygusal bir bağ kurarak müşteri sadakati yaratır. Müşterileri fanatiktir ve piyasaya sürüldüğü gün en son ürünleri almak için sıraya girerler. Aynı zamanda rakiplerinden daha pahalıdır, bu da tüketicilerin belirli bir markaya uyum sağlamak için daha fazla ödeme yapacaklarını kanıtlar.

İyi bir marka imajının nasıl kusursuz hale gelebileceğinin harika bir örneği. Kurucu Steve Jobs, pazarlamaya dahil oldu ve markayı ayırt etmek için Newton'dan ilham alan orjinal logoyu basit, ikonik logoyla değiştirmeye karar verdi. Apple, temiz bir estetik kullanarak ve kullanıcı dostu ancak stil ifade eden ürünler oluşturarak, bir yaşam tarzı ürünü ve ardından olumlu bir marka imajı yaratma sanatında ustalaştı.

zappos

Zappos, üstün müşteri desteğine harika bir çalışan deneyimine sahip olmasıyla bilinir   CEO'su Tony Hsieh, satışlarının çoğu tekrarlanan müşterilerden geldiği için pazarlamaya daha az harcama yapmasına olanak tanıyan olağanüstü bir müşteri deneyimi aracılığıyla markayı tanıtmış ve kültürünü  oluşturmuştur.

Amerika'nın en büyük markası olmasa da en olumlu marka imajlarından birine sahiptir." Değişimi kucaklayan ve yeni şeyler denemeyi seven, farklı arkadaşlardan oluşan, ilgili, eğlenceli ve büyülü bir topluluk " yaratmak olan kaygısız marka amacı , müşteri yolculuğundaki her etkileşim boyunca tekrarlanır  Bir çevrimiçi giyim perakende şirketinin arkadaşlarla bağlantı kurmaya yardımcı olabileceğini düşünmezsiniz, ancak Zappos, internet tabanlı / sosyal medya çabaları ve kendi iç kültürü ile desteklenen olumlu bir marka imajı yarattı.

Coca Cola

Coca-Cola dünyanın en tanınmış markalarından biridir ve bu kısmen yıllar içinde sahip olduğu tutarlılıktan kaynaklanmaktadır. Markasını ürünleri üzerinden tanıtır, sadece bir ürün değil, bir yaşam tarzı satmak için çalışır.

Coca-Cola, insanlara mutluluk getiren olaylarla eşanlamlı hale gelen bir marka imajı oluşturmak için çok çalıştı. Pazarlamasında gurur duyduğu ünlü Noel tatili kamyonu reklamı, Coca-Cola tipik olarak bir kış içeceği olmamasına rağmen, tüketicilerin zihninde marka ve keyif arasında bir bağlantı kurulmasına yardımcı oldu.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp