Metaverse ve E-ticaret

Sinema çıkışı bir arkadaşınızla kafede oturup yapmayı planladığınız alışverişle ilgili konuşmaya başlıyorsunuz. Almak istediğiniz ürünlerden bahsederken birden etrafınızı onlarca kıyafet sarıyor...

Sinema çıkışı bir arkadaşınızla kafede oturup yapmayı planladığınız alışverişle ilgili konuşmaya başlıyorsunuz. Almak istediğiniz ürünlerden bahsederken birden etrafınızı onlarca kıyafet sarıyor.  Kıyafetleri birbirinizin üzerinde görüp onları kişiselleştirmeye başlıyorsunuz. Kendinize almadan önce sanal dünyadaki, avatarınız için NFT formatını sipariş ediyorsunuz. Ardından kafeden çıkarken sanal gerçeklik gözlüğünüze dokunuyorsunuz ve bir anda evdesiniz! Nasıl mı? Metaverse, arttırılmış sanal gerçeklik evrenine hoş geldiniz! Aslında sinema salonunda da kafede de bulundunuz ama evinizin konforlu kanepesinden hiç kalkmadınız.

Mark Zuckerberg, Metaverse’i şöyle tanımlıyor: “Metaverse ile bir yere hareket etmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere ya da ailenizle evinize hologram olarak ışınlanabileceksiniz.” Yani dijital dünya ile gerçek dünya arasında hiçbir fark olmayacak. Tüketiciye müthiş bir alışveriş deneyimi sunacak olan Metaverse, E-ticareti de yakından etkileyecek gibi görünüyor.

E-ticarette Metaverse Gelişmeleri

E-ticaret devi Amazon, metaverse teknolojisini pazarına dahil etti. Tüketici, evinde otururken bütün ihtiyaçlarını deneyimleyebilecek ve karar verip evine sipariş edebilecek. Aslında bu durum, deneyimleme dışında, pandemi ile birlikte hayatımızın merkezine çoktan oturdu.

Arttırılmış sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde son derece kişiselleştirilmiş bir deneyim bizleri bekliyor. Bu kişiselleştirilmiş deneyim sayesinde ürünlerin iade ve değişimlerinin oldukça azalması bekleniyor. Ayrıca şirketler müşteri tabanlarını genişletmek için mükemmel imkanlara sahip hale geliyor.

Meta veri deposuyla birlikte tüketici tam anlamıyla istediğini istediği zamanda bulması kolaylaşacak. Zamansız ve mekânsız bir alışveriş deneyimi tüketiciyi alışverişe daha çok teşvik edebilecek. Her zamankinden fazla tüketici bulmak kolaylaşacak ve e-ticarete can verecek yeni bir soluk gelecek. 

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp