Uygulama Arayüzü Tasarımı İçin 7 Altın Kural

Neyin daha önemli olduğunu merak ediyorsanız.UX veya UI, şimdi cevaplayabiliriz: son kullanıcının etkileşimde bulunmak istediği sezgisel, estetik ve hoş arayüzler oluşturmadan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak imkansızdır.

Uygulamaların evriminin her döneminde, daha fazla ziyaretçi çekmenin temel yaklaşımı, uygulamanın mükemmel performansını geliştirmektir. Ve bu şaşırtıcı değil: Giderek daha fazla müşteri çekmeyi hedefleyen bu kadar çeşitli sayıda araçla, geliştiriciler artık bu ürünlerin kalitesi ve her türlü hizmeti hızlı, verimli ve etkili bir şekilde sunma yetenekleri konusunda büyük bir endişe duyuyorlar. 

Kullanıcı Arayüzünün yaptığı tam olarak budur! Kullanıcı Arayüzü (UI) tasarımı, İnternet kullanıcılarının belirli site, platform, uygulama ile daha iyi etkileşimini sağlar ve sonuç olarak, müşteriler olarak burada sunulan ürünler veya hizmetlerle daha sonraki etkileşimlerini tanımlar. Başka bir deyişle, mükemmel arayüz tasarımı, yalnızca en iyi kullanıcı deneyimini (UX) ve trafik artışını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iş performansınızı artırmanın en etkili yoludur. 

Bu makalede, rahat bir kullanıcı arayüzü oluşturmanın en iyi yöntemlerini ve bunların çevrimiçi işinize nasıl fayda sağlayabileceğini keşfedeceğiz. Haydi başlayalım!

UI Tasarımını Geliştirmek İçin En İyi Uygulamalar

Peki, ürününüzün kullanıcı arayüzü tasarımını geliştirmek için ne yapabilirsiniz? 

8dp Artışları kullanın

Sayfa içeriğinin herhangi bir cihazda doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmak için uygun boşluk artışlarını kullanmak çok önemlidir. 8dp'lik artışlar, içeriğin her çözünürlükte rahat bir şekilde görüntülenmesini sağlayan ve tasarımda tutarlılık yaratan hem eski cihazlar hem de yeni akıllı telefonlar için en uygun çözümdür. Ayrıca, modern ekran boyutlarının çoğu 8'e bölünebilir, bu da insanların cihazlarında zahmetsizce kullanabilecekleri ergonomik tasarımı oluşturmayı oldukça kolaylaştırır. 

Çizgileri ve Kutuları Kaldır

Genellikle kutular ve çizgiler tasarımı çok dağınık hale getirir ve sonuç olarak kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, vazgeçerler: hiç kimse zahmetsizce diğer, daha kullanıcı dostu kaynaklardan bilgi veya hizmet almak yerine zamanını arayarak geçirmek istemez. 

Bu amaçla, her zaman en yeni UI tasarım trendleriyle proaktif olun ve kullanıcı deneyimini artırmada size nasıl yardımcı olabileceklerini analiz etmeye çalışın. Örnek olarak, yalnızca sitenin tasarımı için değil, sitedeki belirli işlevleri yerine getirmek için de kullanılabilen etkileşimli kullanıcı arabirimi widget'larını kullanmayı deneyin. 

Kontrasta Dikkat Edin 

Harika tasarım örneklerini inceledikten sonra  sizi rahatlatabiliriz: UI tasarımını iyileştirmenin en önemli yollarından biri, ürünün erişilebilirliğini artırmak için zıt renklerle oynamaktır. Unutmayın, sitenizin sunduğu kontrast ve renk erişilebilirliği ne kadar iyiyse, sonuç olarak o kadar çok izleyici çekeceksiniz. 

Çoğu UI tasarım geliştiricisi, tasarımın farklı insan grupları için erişilebilirliğini, sitenizin veya uygulamanızın her tür kullanıcı için kapsayıcılığını analiz edebilen Stark yazılımı gibi belirli yazılımlarla kontrol eder. 

Kullanılan Yazı Tipi Sayısını En Aza İndirin

Uygulama tasarımında, ürünün benzersizliğini vurgulamak için yazı tipleri kullanılır. Ancak çok fazla kullanılırsa içerik algısının önünde ciddi bir engel oluşturabilir. Özellikle kullanıcıların bilgiyi hızlı bir şekilde alması veya aynı anda birkaç kaynağı analiz etmesi gerektiğinde. 

Bu nedenle en iyi uygulamalar  , içeriğin okunabilirliğini ve kullanıcı deneyimini de geliştirmek için kullanıcı arayüzü için en iyi yazı tiplerinini kullanmasını önerir. 

Az ama öz

Bir sayfada çok fazla farklı içeriğe sahip olmak, ziyaretçilerin onu sitenizden tüketmesini zorlaştırır. Tasarımın en temel kurallarından biri, kullanıcıların sayfanın içerdiği kritik bilgilerden uzaklaşmasını önlemek için düğmelerin, metinlerin, yazı tiplerinin, resimlerin, animasyonun veya grafiklerin eksiksiz kullanılmasıdır. Ayrıca, bir sayfa ne kadar çok öğe içeriyorsa, her biri nihai tüketici için o kadar önemsiz görünür. 

Bu doğru mu? Kendinizi bir toplantıda hayal edin, UI/UX geliştiricisi CTA düğmeleri, reklamlar, videolar, diğer makalelere bağlantılar ve bir metin duvarı dolu yepyeni bir sayfa sunmak istiyor, tüm bunlar bir PC ekran kaydedici videosunda gösteriliyor ve sadece yukarıdan aşağıya karalanmış. Sayfanın ne hakkında olduğu ve sizin için yararlı olup olmayacağı hakkında bir fikriniz var mı? Biz öyle düşünmüyoruz.

Geliştirme aşamasındaki en son kullanıcı arabirimi uygulamalarına göre, sitenizdeki birden çok öğeyi sayfadaki gereksiz görsel efektleri ortadan kaldıran basit bir animasyon veya kısa video ile değiştirmek çok daha iyidir. 

UI öğelerinin farkındalığı, benzersiz bir tasarımdan daha önemlidir

İnsan hafızası sınırlı olduğu için tasarımcıların, kullanıcıların belirli ürün özelliklerini nasıl uygulayacaklarını otomatik olarak tanıyabileceklerinden emin olmaları gerekir. Sırf tasarımınızın ne kadar havalı olduğunu göstermek için farklı görünen öğelerin ardındaki özellikleri gizlerseniz, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Kullanıcıların ürününüzle sıfırdan ilişkiler kurması gerekecek. 

Bilgi ve arayüz işlevlerini görünür ve kolay erişilebilir hale getirerek bilişsel yükü en aza indirmeye çalışın.

Sonsuz kaydırmayı bırak

Tüm sosyal ağlarda sonsuz kaydırma bulunur: beslemede gezinirken içerik otomatik olarak yüklenir, özellikle bir sonraki sayfaya gitmenize gerek yoktur. Haber akışlarında harika çalışıyor, ancak mesajlarda, e-postalarda, aramalarda işe yaramıyor çünkü verilerin başlangıcının, ortasının ve sonunun nerede olduğunu belirlemenize izin vermiyor.

Kullanıcı, listede 1.000 sayfa olduğunu gördüğünde, arama, sıralama veya filtreleme yoluyla sayıyı azaltmaya karar verebilir. Ancak, kullanıcılar listede kaç öğe olduğunu bilmezlerse bu seçimi yapamazlar.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp