Başarılı Bir B2B SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

2015'ten bu yana Amerika Birleşik Devletleri'nde işletmeler arası ( B2B ) dijital reklam harcamaları yaklaşık %500 artarak 2,91 milyar dolardan yaklaşık 15 milyar dolara yükseldi.

Bu dikkate değer değişim , dergileri ve televizyon reklamlarını içeren B2B geleneksel reklamcılığındaki statik bir trendle birlikte gerçekleşti .

Dünya çapındaki kuruluşlar için bu hızlı değişim, dijital optimizasyon süreçlerine duyulan altını çizdi ve hiçbir SEO kadar başarılı olduğu kanıtlanmadı 

B2B arama motoru optimizasyonu (SEO), anahtar kelime araştırması ve meta açıklamaları gibi çeşitli tekniklerle hedef kitleniz tarafından yapılan arama sorgularında görünmek üzere tasarlanmış web sayfalarını hazırlamanın çevrimiçi bilimidir. 

Çevrimiçi mesajlarınızı hedef kitlenizin ihtiyaçları ve sorularına göre uyarlayarak, web sitenizi erişilebilir, kullanılabilir ve güvenilir hale getiriyorsunuz - bu da yalnızca daha fazla alaka düzeyi ve daha fazla satış sağlayacaktır.

Alıcı Kişilerinizi Oluşturun

Bir B2B SEO stratejisi oluşturmanın ilk adımı, alıcı kişilikleri oluşturmayı içerir. 

Bir alıcı karekteri, bir markanın tipik müşterisinin bir karakterizasyonudur. Bu, hedef tüketicileriniz ve B2B alıcılarınız hakkında aşağıdakiler dahil kritik bilgileri anlamayı içerir:

 • Demografi: Tipik müşterilerin cinsiyeti, yaşı, geliri vb.
 • Hedefler: Diğer adıyla, arama amacı. Kitlenizin üyeleri neyi başarmayı umuyor? Hangi sorunları çözmeleri gerekiyor? Ağrı noktaları nelerdir?
 • Davranış: Bu müşteriler markanızla nasıl etkileşim kuruyor? Bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi mağazanızı birçok kez ziyaret ediyorlar mı? İletişim için en çok kullandıkları belirli bir kanal var mı?
 • Bütçe: Hedef kitleniz ne kadar harcama yapabilir veya buna hazır? 

Alıcı personeliniz hakkında ne kadar çok veriye sahipseniz, hedeflenmiş bir pazarlama stratejisi oluşturmak o kadar kolay olacaktır.

Teknik SEO Denetimi Gerçekleştirin

Sitenize yeni bir şey eklemeden önce, kolay bir kazanç için düzeltilebilecek sorunları keşfetmek ve özel dikkat gerektiren alanları vurgulamak için teknik bir SEO denetimi gerçekleştirdiğinizden emin olun. 

Bir SEO denetimi, aşağıdakileri gözden geçirerek gerçekleştirilebilir:

404'leri kontrol edin.

Bozuk bağlantıları ortaya çıkarmak ve değiştirmek, SEO denetiminin kritik bir yönüdür. Google, kopan bağlantılar için sizi doğrudan cezalandırmasa da, artan hemen çıkma oranı nedeniyle sıralamanızı engelleyebilir. 

Google Search Console gibi araçları kullanarak bu bozuk linkleri SEO puanlarınıza önemli bir zarar vermeden önce bulabilir ve düzeltebilirsiniz. 

Site haritasını denetle.

Bir XML site haritası denetimi gerçekleştirmek, SEO'nuzu geliştirmek için uzun bir yol kat edebilir. 

Bir XML site haritası, arama motorlarının web sitenizi tararken anlamalarına yardımcı olur ve arama motorlarına her sayfanın tam olarak nerede olduğunu söyler.

Ayrıca sitenizdeki her sayfa hakkında değerli bilgiler içerir.

 • Bir sayfanın en son ne zaman değiştirildiği.
 • Sitenizde hangi önceliğe sahip olduğu.
 • Ne sıklıkta güncellenir.

Analitik izlemeyi iki kez kontrol edin.

SEO dünyasında veriler kraldır. Analitik platformlarınızın doğru performans gösterip göstermediğini ve size sayfalarınızın durumu ve sıralamaları hakkında gerçek zamanlı bilgiler verip vermediğini bir kez daha kontrol edin. 

Değilse - veya kullandığınız bir analiz aracınız yoksa - Google Analytics, Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları, web sitenizi indekslenmesi için arama motorlarına göndermenize izin veren ücretsiz araçlardır. Bu hizmetler aynı zamanda sitenizin genel performansını arama motoru perspektifinden takip etmenizi sağlar. 

Bu araçlar ayrıca şunları yapmanızı sağlar:

 • Sitenizin mobil kullanılabilirliğini test edin.
 • Sitenize gelen geri bağlantıları görüntüleyin.
 • Spam içerikli bağlantıları reddet.

HTTPS'yi kontrol edin. 

2014 yılında Google, HTTPS'yi her yerde görmek istediklerini ve arama sonuçlarında ve sıralamalarda HTTP gibi güvenli olmayan web sitelerine göre güvenli HTTPS web sitelerine öncelik verileceğini duyurdu. 

İşletmeler, web sitenize bir SSL sertifakası yükleyerek gerçekleştirilebilen HTTPS ile sitelerinin güvenli olduğundan emin olmalıdır .

Önemli Web Verileri raporu.

Google'ın sayfa deneyimine yönelik en son algoritma güncellemelerinden biri olan Önemli Web verileri , 2021'de yürürlüğe girdi. Önemli Web Verileri, üç önemli arama sinyalini ölçer ve izler: 

 • En Büyük İçerikli Boya (LCP): Web sitenizdeki en büyük resim veya metin bloğunun oluşturulması ne kadar sürer? 
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Bir kişinin bir sayfayla ilk kez etkileşime girmesi ile tarayıcının bu etkileşimi işleme koyması arasındaki süre. 
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Kullanıcılar bir siteyle etkileşim kurarken bir web sayfasının ne sıklıkta hareket ettiği. 

Sitenizdeki bu metrikleri anlayarak ve iyileştirerek, web sayfalarınızın performansını ve kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. 

Dahili bağlantı.

Dahili bağlantı kurma, organik arama motoru sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olan  bir arama motoru optimizasyon tekniğidir. 

Bağlantılar, arama motoru algoritmalarının bir sayfanın alaka düzeyini belirlemesinin birincil yollarından biridir. Sayfalarınıza serpiştirilmiş dahili bağlantılara sahip olmak, içeriğin değerli olduğunu gösterebilir ve web sitenize daha fazla görünürlük getirebilir. 

Zehirli geri bağlantı denetimi.

Geri bağlantılar, sizin sitenize geri bağlanan diğer web sitelerindeki bağlantılardır. SEO'nuz ve Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için gereklidirler ve mağazanıza arama motorları nezdinde güvenilirlik ve yetki kazandırmaya yardımcı olabilirler. 

Sitenizin SEO denetimini yaparken sitenize gelen backlinkleri gözden geçirin. Bu, kalitenin nicelikten daha önemli olduğu bir alandır - adınıza veya web sitenize eklenen herhangi bir şey, güvenilirliğinize veya itibarınıza potansiyel olarak zarar verebilir. 

İçerik meta verilerini kontrol edin.

Meta veriler, perakendeciler için etkili Arama Motoru Optimizasyonunda kritik öneme sahip arama motorları için web sitesi bilgilerini doğrudan ileten ve netleştiren HTML öğelerini tanımlar Bu öğeler, sayfa başlıklarını, açıklama etiketlerini ve diğer protokolleri içerir ve amaçları, özellikleri ve genel içeriği açıklayabilir.

İçerik meta verileri, potansiyel e-ticaret kitlelerini uyarlamak ve hedeflemek için güçlü bir araç sağlayabilir. Google'ı içeriğinizin doğası hakkında bilgilendirerek, kullanıcıları web sitenize getirmek gibi zor işi yapmalarına izin vermiş olursunuz. 

Site hızını inceleyin. 

Arama motorları hızlı yüklenen siteleri tercih eder ve sayfa hızı önemli bir sıralama sinyalidir.

Sitenizi hızlandırmanın birkaç yolu vardır:

 • Hızlı barındırma kullanın .
 • Hızlı bir DNS sağlayıcısı kullanın.
 • HTTP isteklerini en aza indirin.
 • Birden çok CSS stil sayfası veya satır içi CSS yerine tek bir CSS stil sayfası kullanın.
 • Görüntü dosyalarınızın mümkün olduğunca küçük olduğundan emin olun.
 • Web sayfalarınızı sıkıştırın.
 • HTML, CSS ve Javascript'inizdeki gereksiz boşlukları, satır sonlarını veya girintileri ortadan kaldırarak sitenizin kodunu küçültün.

URL standartlarını denetleyin.

Yinelenen URL'ler ve içerik, genellikle arama sıralamalarını değiştirmek veya daha fazla trafik kazanmak için kullanıldıkları için arama motoru algoritmalarının kafasını karıştırabilir. Sonuç olarak, Google ve Bing, olası cezalardan kaçınmak için web yöneticilerine buldukları yinelenen içerik sorunlarını düzeltmelerini tavsiye eder.

Yinelenen içerik sorunlarını şu şekilde düzeltebilirsiniz:

 • CMS'nizin bir sayfanın veya gönderinin birden çok sürümünü yayınlamasını önleme.
 • Arama motorlarının içeriğinizin ana sürümünün nasıl ve nerede bulunduğunu bilmesini sağlamak için kanonik bağlantı öğesini kullanma .

Mobil uygunluğu denetleyin.

'Duyarlı' bir web sitesi tasarımı, herhangi bir cihazda kolayca gezinilebilmesi ve okunabilmesi için kendisini otomatik olarak ayarlar.

Google, algoritmalarının duyarlı bir siteye sahip olmayı önemli bir sıralama sinyali olarak kabul ettiği konusunda şeffaftır Ayrıca, Google'ın içeriği dizine eklemeye, yönelik önce mobil yaklaşımının kullanıma sunulmasıyla , duyarlı bir web sitesi artık her zamankinden daha kritik hale geldi.

Web sitenizin tamamen duyarlı olduğundan ve mobil, tablet veya masaüstü kullanıcıları için mümkün olan en iyi biçimde görüntülendiğinden emin olun.

Anahtar Kelime Araştırması Gerçekleştirin.

Anahtar kelime araştırması, işletmelerin herhangi bir ifadeyi kaç kişinin aradığını anlamasını ve keşfetmesini sağlar. Alıcı karakterlerinizin ve hedef kitlenizin ne aradığını anladıktan sonra, anahtar kelime stratejinizi eşleşecek şekilde değiştirebilirsiniz. 

Anahtar kelime araştırması, arama motorlarıyla sınırlı değildir, ancak sosyal dinlemeyi, yani LinkedIn gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla kitlenizin çevrimiçi ortamda ne tartıştığını görmeyi içerebilir. İçeriğinizi ve web sitenizi hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre uyarlayarak arama hacmi genel olarak düşebilir, ancak sonuç olarak daha değerli olacaktır. 

Bir anahtar kelime aracı, verilerle desteklenen fikirler üretmenin harika bir yoludur. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, mevcut olanların en iyilerinden biridir - bununla birlikte, Google size belirli arama terimlerinin popülerliğini söyler.

Size yardımcı olabilecek diğer araştırma araçları şunları içerir: 

 • Spyfu .
 • Kelime Akışı
 • SEMrush.
 • Ahref'ler

Rakip analizi.

Rekabet analizi , bir işletmenin önde gelen pazar oyuncularını belirlemesine, başarı stratejilerini belirlemesine ve şirketinizin pazara hakim olmak için kullanabileceği kaynakları belirlemesine yardımcı olabilir. İlk iş planınızın bir parçası olarak kapsamlı bir rekabet analizi ile rakiplerinizi gölgede bırakacak ve sadık müşteriler çekecek bir konuma geleceksiniz.

Araştırma araçlarını ve yöntemlerini kullanmak , rakiplerinizin nerede sıralandığı ve onları en iyi nasıl gasp edebileceğiniz konusunda güncel rekabet istihbaratına sahip olmanızı sağlayabilir. Bu araçlar ve yöntemler şunları içerir:

 • Sosyal medya: İzlemek için Sayfalar özelliklerini kullanın veya bunları sosyal medya analiz aracınıza ekleyin.
 • Arama motoru sonuçları (SERP'ler):  Ahref ve Semrush, rekabetinizin hangi hedef anahtar kelimelerde sıralandığını ve web sitelerine nasıl geri bağlantı aldıklarını analiz eder. 
 • Çevrimiçi kapsam: Medya/etkileyiciler tarafından ne zaman ve neden bahsedildiğini öğrenmek için B2B marka adları için Google uyarıları ayarlayın. 
 • Trafik hacmi ve kaynakları: Benzerweb, ücretsiz web sitesi trafiği analitiği ve yönlendirmelere genel bir bakış sunar.

Konu Kümeleri ve Sütunları Oluşturma

Konu kümeleri ve sütunlar oluşturmaya dalmadan önce, sütun ve küme sayfalarının ne olduğunu anlamak çok önemlidir:

 • Sütun sayfası: Teknik incelemeler veya e-Kitaplar gibi herhangi bir konudaki konu kümeleri için temel teşkil eden uzun biçimli bir içerik parçası.  
 • Küme sayfası: Bir sütun sayfası için bir konu seçerken, o konudaki hangi alakalı anahtar kelimeler için sıralama yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Her anahtar kelime, bir küme sayfası haline gelen kendi ayrılmış sayfasına sahiptir. 

Konu için merkezi içerik merkezi işlevi gören sütun sayfanızdan, sayfayla ilgili farklı konu kümeleri oluşturabilir ve bunları dahili bağlantı ve daha geniş reklam yoluyla birbirine bağlayabilirsiniz. Arama motorlarının belirli sayfaları ve konuları keşfetmesine yardımcı olacak ve sonuç olarak sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olacak bir SEO stratejisidir.

Anahtar Ürünler veya Hizmetler için Açılış Sayfaları Geliştirin ve Optimize Edin.

İlk izlenimler önemlidir — özellikle işletmeniz ve ürünleriniz ile ilgili olarak. Açılış sayfaları, çözümünüzün ilk izlenimi ve müşterinin e-ticaret sitenizdeki yolculuğunun başlangıcıdır. Ya ziyaretçileri sitenizde tutar ya da hemen çıkmalarına neden olur. 

Aşağıdaki özellikler genellikle güçlü bir açılış sayfası oluşturur:

 • Eylem çağrısı .
 • Dikkat çekici başlıklar ve başlıklar.
 • Ürün veya hizmet hakkında net, özlü bir mesaj.
 • Sindirilebilir, bunaltıcı veya uzun olmayan içerik.
 • Görsel olarak çekici bir görünüm. 
 • Satışları artırmak için duygusal tetikleyiciler.

Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, hangi anahtar kelimelerin arama yapanları sitenize ve ürün sayfalarınıza yönlendirdiğini anlamalısınız. Açılış sayfalarınızı daha da geliştirmek için yukarıdan SEO araçlarını kullanarak bu anahtar kelimeleri kullanın ve onları arama motoru sonuçları için optimize edin.

Site Dışı B2B SEO Stratejileri

SEO stratejileri oluştururken site dışı tarafını unutmamalısınız. Özel bir site dışı B2B SEO stratejisi oluşturmak, sıralamanızı yükseltmede ve arama motoru sonuçlarını artırmada uzun bir yol kat edebilir. 

Aşağıdakiler, site dışı SEO'nuzu geliştirmek için en iyi teknikler arasındadır: 

geri bağlantılar.

Geri bağlantılar - yukarıda bahsedildiği gibi - diğer web sitelerinde sizin sitenize bağlanan bağlantılardır. SEO'nuz ve Google gibi arama motorlarında iyi sıralamanız için çok önemlidirler.

Geri bağlantılar oluştururken, nicelikten çok kaliteyi aklınızda tuttuğunuzdan emin olun. Geri bağlantılar mağazanıza güvenilirlik veya otorite ekleyebileceğinden, diğer siteler içeriğinize geri bağlantı verdiğinde, esasen o içeriğin kalitesini onaylarlar. 

Backlinklerin kaynağının kalitesiz olması algınızı olumsuz etkiler. 

Konuk ilanı.

Konuk gönderisi - bazen konuk blogu olarak anılır - şirketinizin dışından birinin web sitenizde yayınlanacak bir blog yazdığı zamandır. Yazar genellikle aynı sektörde çalışacak veya o kuruluşla gerçekleştirilen konularda uzman olacaktır. 

Konuk gönderisi, daha geniş bir marka bilinirliği oluşturarak, yeni fikirler getirerek ve her iki katılımcının güvenilirliğini ödünç vererek hem konuk blog yazarına hem de ev sahibi şirkete fayda sağlayabilir. 

halkla ilişkiler

Halkla ilişkiler (PR), bir markanın daha geniş bir kitlede farkındalığı artırmak için yaptığı her şeyi ifade eder. Belirli bir ürün veya hizmeti tanıtan reklamcılığın aksine PR, özellikle genel marka itibarını artırmakla ilgilidir. 

Marka itibarınız işinizin başarısı için çok önemlidir. Sosyal medya ve 7/24 bağlantı çağında, işletmenizle ilgili kötü haberler orman yangını gibi yayılabilir. Etkili halkla ilişkiler ile markanızı oluşturursanız, B2B pazarlama ve satış maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olurken müşteri farkındalığını ve bilinirliğini artırabilirsiniz. 

Sektörünüz için faydalı araçlar oluşturun. 

Yararlı araçlar ve hesap makineleri oluşturmak, müşteri memnuniyetini artırmanın hızlı bir yoludur. 

Etkili bir site dışı strateji oluşturmaya çalışırken, web sitenizde satıcıların ve müşterilerin bağlantı vereceği araçlara sahip olmak, içeriğinize değer katabilir ve güvenilirliği artırabilir.

Satış Huninizin Karmaşıklığını Anlayın

SEO stratejinizi oluştururken, satıi hunisinin her bir bölümü için gereken farklı içerik ve materyal türlerini araştırmalısınız Dönüşüm hunisinin tepesi için yazmak - tipik olarak işletmenize farkındalık getirmekle ilgili - huninin düğmesi için yazmaktan çok daha farklı bir süreçtir - zaten ürününüzü seçmek için sıraya girdiklerini bilenlere (veya zaten sahip olduklarını) yardımcı olur.

Ayrıca, dönüşüm hunisinin her bölümü için üretim stratejileri, B2C'den farklı olarak B2B için farklıdır. B2B içerik pazarlaması daha bilgilendirici, profesyonel ve veri odaklı olmalıdır — ticari satın almalar genellikle çok daha fazladır ve çok daha fazlasını riske atar.  

İçeriği oluşturmak ve araştırılan anahtar kelimeleri huninin her bölümüne eşlemek, stratejik planınızın değerini artırabilir.

Genişleme, Genişleme, Genişleme

E-ticaret alanındaki çoğu işletmenin hedefi nihayetinde büyümek. Ürün ve hizmetlerine daha fazla farkındalık getirmek, başarıyı ve büyümeyi sağlamak için ne yapabilirler?

Küçük bir işletme büyüdükçe, ek içerik ve genel bir içerik stratejisi için devam eden ihtiyaç da artar. İşletmeniz binlerce veya yüzbinlerce kişiye ulaşıyorsa, sadece birkaç parça içerik yeterli olmayacaktır. 

B2B SEO içerik stratejinizi oluşturmak, işletmenizin başarısı için çok önemlidir, çünkü kaliteli içerik oluşturma şunları yapabilir:

 • Marka görünürlüğünü ve marka bilinirliğini artırın. 
 • Bağlılık ve güven oluşturun. 
 • Web sitenize yüksek kaliteli, organik trafik çekin.
 • Müşterilerinizle sağlam ve kalıcı ilişkiler kurun. 
 • Müşteri sorularını yanıtlamanıza izin verin. 
 • Markanızı bir düşünce lideri olarak konumlandırın. 
 • Müşterileri satış hunisinden geçirin. 
 • Müşterilerinize ve topluluğunuza gerçek değer sunun.

Siz ölçeklendikçe, içeriğinizin de sizinle birlikte ölçeklendiğinden emin olun.

BigCommerce B2B Sürümü

BigCommerce'in B2B şirketinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

B2B Fiyatlandırma isteyin

Son Söz

B2B SEO stratejinizin başarısı, öncelikle aldığı odaklanma ve ilgiye bağlıdır. SEO rafine bir bilim haline geldikçe, algoritmalar işletmeler için daha da elverişli hale geldi. 

Hedef kitlenize ve onların ihtiyaçlarına odaklanarak, müşteri hedefli içerik ve teminat oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız. Mevcut araç ve tekniklerin akışıyla, sitenizi tam potansiyeline göre optimize etmenizi hiçbir şey engelleyemez.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp